Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Zaliczka przy umowie z firmą budowlaną

Blog:  bajer12
Data dodania: 2012-12-20
wyślij wiadomość

chciałem podpisać dzisiaj umowę z firmą budowalną ale firma zażądała zaliczki w wysokości 1,5 tyś zł która to będzie oddana przy rozliczaniu poszczególnych etapów budowy, czy też wpłacaliście jakieś zaliczki i czy na umowie zabezpieczaliście sie na wypadek gdyby to firma zrezygnowała z wykonania prac?

10Komentarze
Data dodania: 2012-12-20 22:46:24
zaliczki
U nas bywało różnie. Jedni brali zaliczki, inni nie. Udaje nam się do tej pory bo żadnych problemów nie było, ale moim zdaniem trzeba okazywać powściągliwość w takich sytuacjach.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-20 23:05:09
To normalna procedura. Mozna z tego zrobic zadatek, jak oni sie nie wywiaza z umowy zwracaja podwojnie.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-20 23:51:47
... my jak szukalismy ekipy juz bylismy zdecydowani... ale własnie wyszła sprawa z zaliczka tyle,ze podpisac umowe mielismy w grudiu a budowe rozpoczac w maju... a zaliczki chcieli 20% tj. 8tys - i to nas odstraszyło - poszukalismy innego wykonawcy... u Was w sumie to mniejsza kwota...ale jak na moj rozum po co to te zaliczki???
odpowiedz
bajer12  
Data dodania: 2012-12-21 06:48:13
Ja wahałem się między tą i jeszcze jedną inną ekipą, zdecydowałem się na tą, ale sprawa zaliczki wyszła dopiero przy podpisywaniu umowy i trochę mnie to zraziło, bo mógł szef firmy wspomnieć o zaliczce wcześniej. W każdym bądź razie powiedział, że normalnie biorą 10%, ale wystarczy 1,5 tys. Zgodziłem się na taki układ i powiedziałem, że kasę dowiozę po świętach. Jednak teraz się zastanawiam czy nie zrobić tak jak pisze WRZOSOWA i potraktować to jako zadatek.
odpowiedz
azalia3  
Data dodania: 2012-12-21 08:39:38
ekipie od SSO nie płaciłam ani złotówki wcześniej, od dachu też nie. Rozliczałam każdy etap po kolei. pozdr.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-21 11:05:02
My podpisując umowę płaciliśmy zaliczkę (u nas był zadatek), potrąconą dopiero przy końcowym rozliczeniu. Wasze obiekcje wcale mnie nie dziwią, my mieliśmy zaufanie do ekipy - budowała u kilku naszych znajomych, ponadto gdy okazywało się że trzeba coś szyko kupić, to majster kupował, a my rozliczaliśmy się po jakimś czasie. Można spojrzeć na to też z drugiej strony - ekipa rezerwuje dla Was termin i z tego powodu odmawia kolejnym inwestorom. Nie jest więc to coś niezwykłago i niespotykanego - raczej powszechna praktyka.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-21 11:37:11
Co prawda ten etap mamy przd soba wlasnie dopiero co, bo bedziemy podpisywac umowe ale poiem Ci, ze nawet firma, ktora byc moze nam bedzie robila powiedziala, tzn. szef, zeby zadnych zaiczek nikomu nie dawac(przyjacielska rada bo sie znamy)no i poki co z autopsji, nie ma co-zrobia to kse dostana,Ty w pracy tesz nie dostajeszz zaliczki tylko dybiesz caly miesiac a na koniec za wykonna robote dostajesz kase, wiec niech nie wymyslaja.
odpowiedz
alysis  
Data dodania: 2012-12-21 12:10:00
Może moja historia przekona Cię do nie dawania żadnych zaliczek. Po "znajomości" wzięliśmy architekta do projektu. Umówiliśmy się na 4tys.zł. Kiedy facet zrobił wstępną koncecję dałam mu 1400zł i poprosiłam o przygotowanie danych, żebym mogła złożyć o warunki zabudowy. I klops. Sprawa jest w sądzie ponad rok, co gorsza możliwe że przegramy. PONAD ROK!! walka dla zasady o 1400zł, nerwów, stresu co niemiara. Facet przyniósł do sądu jakieś papiery, twierdząc, że nam je dał itd. Od tamtej pory budujemy bez zaliczek i udaje się. Wszystko działa w dwie strony. Pamiętaj,że Wy też jesteście z polecenia, ktoś uznał, że jesteście wypłacalni i godni zaufania, żeby ich znajomy miał robotę u Was. Na pewno nie dawałabym komuś zaliczki na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy tak naprawdę za nic. Facet musi zaryzykować. Ty ryzykujesz pozwalając mu budować swój dom. A od każdej umowy można odstąpić narzucając sobie kary, wcześniej nie wydając pieniędzy. Pogadać z gościem po co mu ta zaliczka, że jest ona nie fair, że na pewno z niego nie zrezygnujecie itd. Jak jest dobry to nie powinien sie bać o robotę.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-21 16:37:43
1,5 tyś przy kosztach budowy to nie majątek a przy podpisywaniu umowy z tak odległym terminem być może chcą się zabezpieczyć (rezerwują termin i chcą być pewni bo w czasie sezonu budowlanego trudno im będzie nagle znaleźć nowe zlecenie gdybyś nagle zrezygnował), z drugiej strony zaliczka to także pewne ryzyko dla Ciebie (że mimo umowy się nie zjawią). U nas jak na razie zaliczki płaciłam wtedy gdy robota już trwała tzn. po jakiejś części pracy. Ale np. za okna płaciłam zaliczkę 4 tyś zanim je zobaczyłam. A za kominy płaciłam parę tygodni po montażu bo panu się nie spieszyło. Więc jeśli firma polecona i zaufana zapłaciłabym. Jeśli obca i miałabym czas jeszcze szukać to poszukałabym. Solidna firma zaliczek nie potrzebuje.
odpowiedz
bajer12  
Data dodania: 2012-12-22 19:00:03
Sprawa wyjaśniona, wpłacamy zaliczkę 1,5 tys. ale jako zadatek i w przypadku wycofania się ekipy budowlanej to oni zwracają nam zaliczkę podwójnie, czyli obie strony są zabezpieczone. Oczywiście wszystko będzie zapisane w umowie.
odpowiedz

Wniosek o PnB

Blog:  bajer12
Data dodania: 2012-12-08
wyślij wiadomość

Wszystkie papiery mamy już pozbierane, w następnym tygodniu nasz architekt składa wniosek o pozwolenie na budowę. Ile może trwać wydanie PnB?

6Komentarze
Data dodania: 2012-12-08 16:39:56
wniosek PnB
Witam maksymalnie do 60 dni. U nas trwało to jednak krócej. jakieś 6 tygodni, jeżeli dobrze pamiętam.
odpowiedz
bajer12  
Data dodania: 2012-12-08 17:04:08
Myślałem, że 2-3 tygodnie i po sprawie.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-08 20:24:21
teoretycznie jeśli wszystko jest w porządku to można nawet prawie od ręki czyli w dwa-trzy tygodnie. W praktyce często okazuje się że nie wszystko jest albo nie takie jakie urząd chce. Nam urzędniczka zrobiłaby nawet w dwa tygodnie (tak powiedziała) gdyby nie błąd architekta.
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-09 00:13:42
z tego co ja sie orientuje to maja na to 65 dni ale pani w urzedzie nam powiedziala, ze architekci cwaniaki zawsze skladaja niekompletne dokumenty, zeby sie uz termin liczyl, oni pozniej dzwonia do architekta i informuja, ze bartkuje tego i tamtego i tamten ma czas np 4 dni na uzupelnienie, jesli nie to oni informuja inwestora, zeby pogonil architekta i dostajesz na to np. tydzien, jesli nie dostarczysz w tym czasie to wszystko sie liczy od nowa-mam andzieje, ze zozumial enapisalam bo tak nakrecilam chyba troche;) no i dzieki za te liste wyszczególniona pryda sie z pewnoscia wielu os. nam tez;)
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-13 22:17:31
Gratuluję wyboru projektu. Powodzenia
odpowiedz
Data dodania: 2012-12-20 22:34:02
My dostaliśmy pozwolenie po ok. 3 tygodniach :)
odpowiedz
Odpowiedź do trebor113

Kolejna wycena:

Blog:  bajer12
Data dodania: 2012-11-28
wyślij wiadomość

Wstepna wycena budowy domu zakres prac :

     a)   Fundamenty

          - ława

          -mur z bloczka betonowego

          -konserwacje wew i zwe muru

          -ocieplenie scian fundamentowych

      b)  Parter

           -sciany nosne

           - sciany działowe

           - komin

           - strop

      c) Pietro

           - sciany kolankowe

           - sciany szczytowe

           - komin

           - scianki działowe

       d) Dach

          - więzba dachowa

          - orynnowanie

          - łatowanie

          - ukladanie dachówki ceramicznej

          - obróbka komi

     Koszt prac zwiazanych z usługa wynosi 25,500.

Dzisiaj będę rozmawiał w sprawie tego co niewyszczególnione. Czy ktoś bardziej rozeznany w temacie mógłby pomóc na co zwrócić uwagę?

Pozdrawiam serdecznie.

5Komentarze
Data dodania: 2012-11-28 07:15:26
bardzo niska ta cena według mnie, porównując do naszych wydatków to my za cały dach daliśmy tylko 17000 ... więc kwota za całość jest OK! tylko bierzcie sprawdzoną ekipę, żeby coś w trakcie nie wyszło... w faundamentach brakuje mi -płyty fundamentowej (chudziaka) -zasypywanie fundamentów tez nie jest wyszczególnione.. Musicie dopytać o szczegóły :) pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-28 10:45:22
Bardzo tanio. Rzeczy na które warto zwrócić uwagę jest cała masa. Z samych fundamentów: - ława - czy z chudym podbetonem lub z jakimiś dystansami (żeby zbrojenie nie leżało bezpośrednio na ziemi), czy dobrze przewiązane zbrojenie (w projekcie są pewnie dokładne wytyczne jak) itd - Bloczki - tutaj ma być równo więc przydałby sie niwelator i umiejętność jego obsługi. - konserwacje wew i zew- czy wiedzą że dysperbit to tylko grunt i ścianki trzeba malować co najmniej 2-3 razy - ocieplenie - że nie klei się styropianu "na placki", - zasypanie fundamentów - tego brakuje a u mnie to był cały dzień roboty (7 godzin ubijania) a i tak nie do końca byłem zadowolony. - chudziak - nie jest konieczny ale jeśli chcecie to kolejny roboczodzień. - rozprowadzenie kanalizacji - też tego nie ma, (żeby tylko nie chcieli tego wykonać przed zasypaniem)
odpowiedz
bajer12  
Data dodania: 2012-11-28 19:07:40
Dziękuję wam za tak cenne komentarze. Przeanalizowałem sobie trochę tą i poprzednią wycenę i na podstawie waszych komentarzy stworzyłem listę prac SSO z dachem: a) Fundamenty - podkład betonowy na podłożu gruntowym - zbrojenie i zalanie ław fundamentowych - pomurowanie ścian z bloczka betonowego - rozprowadzenie instalacji pod płytą fundamentową - izolacja przeciwwilgociowa pionowa i pozioma - izolacja cieplna ścian fundamentowych – styropian - zasypanie i zagęszczenie fundamentów - zalanie płyty fundamentowej ze zbrojeniem b) Parter - pomurowanie ścian nośnych - pomurowanie ścian działowych - pomurowanie kominów systemowych na parterze - schody wewnętrzne - montaż i zalanie stropu c) Piętro - pomurowanie ścianki kolankowej - pomurowanie ścian działowych - pomurowanie ścian szczytowych - pomurowanie kominów systemowych na piętrze d) Dach - więźba dachowa - izolacja przeciwwilgociowa dachu - membrana - ułożenie i obróbka dachówki ceramicznej - pomurowanie kominów systemowych nad dachem - obróbka kominów - montaż rynien - montaż okien dachowych Czy coś byście dodali? Może komuś prócz mnie się to przyda.
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-29 08:12:03
ja dodałbym jeszcze: wykonanie zgodnie z projektem lub/i zaleceniami kierownika budowy i/lub inwestora prac niezbędnych do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego typu: szalowanie, rozbieranie szalunków, uzupełnienie ubytków w ścianach, uszczelnienie ścian działowych pianką (do stropu), itp. Słyszałam o ekipie co czekała aż inwestor zaszaluje strop.
odpowiedz
bajer12  
Data dodania: 2012-12-08 10:20:09
Rozmawiałem z szefem firmy i takie rzeczy jak zasypanie czy zagęszczenie, wylanie chudziaka są oczywiście w cenie, ale szczegółowy wykaz prac będzie na umowie oczywiście podany dokładnie.
odpowiedz

SSO z kompletnym dachem.

Blog:  bajer12
Data dodania: 2012-11-16
wyślij wiadomość

Wstępna wycena budowy SSO - 26.500 zł. W stan SSO wchodzi:

- wylanie ław fundamentowych
- pomurowanie, izolacja i ocieplenie fundamentów
- kanalizacja
- wylanie posadzki tzw. chudziak
- pomurowanie ścian nośnych i działowych
- montaż stropu z zalaniem
- pomurowania szczytów
- montaż więźby dachowej i dachówki wraz z obróbkami
- pomurowanie kominów systemowych
- wylanie schodów wewnątrz budynku
 
Jest to wycena poszczególnych etapów samej robocizny, co o tym myślicie szanowni blogowicze?
6Komentarze
Data dodania: 2012-11-16 08:05:20
jakos tak mało. Jeżeli ekipa nie jest sprawdzona to duże ryzyko. My za robociznę SSO bez schodów i tarasów i bez więźby zapłaciliśmy 38000.
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-16 08:11:59
cena niska ale jeśli ekipa "znajoma" to nie ma się nad czym zastanawiać - a jeśli nie to trzeba spisać umowę dla bezpieczeństwa i działać :) Chociaż tak jak pisze to zdecydowanie za nisko :)
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-16 08:29:16
faktycznie mało ale ja się też z takimi wycenami spotkałam - Kaszubi u nas tak tanio i szybko budują ale chodzą słuchy że po nich trzeba następną ekipę na poprawki. Ja bym wzięła ale z bardzo dobrą umową: żadna płatność z góry, wszystko płatne za ukończony etap, wszystkie roboty wyszczególnione, kary za nieterminowość wykonania. Ja teraz mam taką umowę. I trzeba pamiętać że umowa obowiązuje dwie strony: to czego nie ujęłam nie mogę wymagać i to co zmieniłam w trakcie budowy odbija się na np. terminach (np. zmiana z blachodachówki na dachówkę). Dobry fachowiec umów się nie boi. Można ewentualnie poprosić o kontakty do poprzednich inwestorów aby spytać jak się ekipa sprawowała ale trzeba mieć świadomość że to mogą być podstawione osoby.
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-16 12:17:08
Jak dla mnie zdecydowanie za niska wycena nawet jak na Wasz w miarę prosty projekt, który wybraliście. Wiele rzeczy wychodzi dopiero podczas samej budowy, więc dobrze skonstruujcie umowę, żeby później nie było niemiłych niespodzianek. Życzę powodzenia. Pozdrawiam.
odpowiedz
bajer12  
Data dodania: 2012-11-16 13:12:39
Dostałem namiary od znajomej,której szwagrowi budowała dom właśnie ta firma, podobno są zadowoleni, ale muszę się rzeczywiście dokładniej wszystkiego dowiedzieć.Firma nazywa się Oli Bud Pawła Błażejczyka i jest z Kruszyna Krajeńskiego.Może ktoś z blogowiczów, kto tu zagląda,z nimi współpracował?
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-16 16:20:37
No cena za robocizne interesujaca - i jak firma z polecenia to taniocha :)... u nas same mury prawie tyle, a dach 12tys... ale co region Polski to inne stawki maja fachowcy :) pozdrawiam
odpowiedz

Mamy działkę...hurrrra! ! ! ! !

Blog:  bajer12
Data dodania: 2012-11-09
wyślij wiadomość

Dzisiaj wraz z moją małżonką zostaliśmy właścicielami działki. Wszystko załatwione notarialnie, można pisać wnioski o warunki przyłączenia mediów. Oto działeczka, ktoś nam niestety jakieś śmieci wysypuje przy ulicy.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Linie orientacyjne, w rzeczywistości jest dużo większa, właściwie dłuższa, niż na zdjęciu.

Pozdrawiam

5Komentarze
Data dodania: 2012-11-09 17:13:39
Gratuluje i udanego, szybkiego pokonania biurokracji do PNB :)pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-09 18:34:57
Serdecznie gratuluje. Niespelna rok temu tez kupilismy dzialeczke. Pozdrawiam :-)
odpowiedz
domdrobny
Data dodania: 2012-11-09 18:47:45
a my działeczkę zakupiliśmy równo 2 lata temu, no 10.11. 2010 - więc jutro rocznica. rok załatwialiśmy pozwolenia itd..a dzisiaj etap!!! WYKOŃCZENIÓWKA!!!, pozdrawiam i wytrwałości w papierologii życzę
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-09 19:06:41
No to gratulacje i do boju!!! pozdrawiam, Aneta :)
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-09 19:20:25
Cieszymy się razem z Wami, życzymy duuuużo cierpliwości w realizowaniu marzeń :)
odpowiedz
bajer12
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 69501
Komentarzy: 253
Obserwują: 38
On-line: 9
Wpisów: 52 Galeria zdjęć: 152
Projekt POŁUDNIOWA
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Kujawsko-Pomorskie
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2013 październik
2013 wrzesień
2013 lipiec
2013 czerwiec
2013 maj
2013 kwiecień
2013 marzec
2013 luty
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 październik

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik